| Manufacturer Part Number: | LHL08TB560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 1.1A 170 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08TB560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08TB560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 170 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08TB560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08TB560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08TB560K is new and unused, you can buy LHL08TB560K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08TB560K.
| 0385490775 | CONN RCPT 12POS | 0385490775.pdf | |
| XC6VLX195T-1FFG1156C | IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA | XC6VLX195T-1FFG1156C.pdf | |
| 5SGXEB5R3F43C2L | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB5R3F43C2L.pdf | |
| 74LVC1G86GV,125 | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel 5-TSOP | 74LVC1G86GV,125.pdf | |
| V150B36E150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V150B36E150BN3.pdf | |
| M5282EVBE | MCF5282 ColdFire® MPU Coldfire V2 Embedded Evaluation Board | M5282EVBE.pdf | |
| 80-068222-11S | ER 2C 2#16 SKT RECP | 80-068222-11S.pdf | |
| TV07RW-13-32S-S15 | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07RW-13-32S-S15.pdf | |
| MS3112E20-39P | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | MS3112E20-39P.pdf | |
| AFD54-22-55SW-6139 | 55 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | AFD54-22-55SW-6139.pdf | |
| MS3452L18-13A | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS3452L18-13A.pdf | |
| FH36W-31S-0.3SHW(50) | 31 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle | FH36W-31S-0.3SHW(50).pdf | |
| 4-2170785-2 | CAGE ASSY, 1X4, QSFP28, GASKET, | 4-2170785-2.pdf | |
| 15-44-3635 | 70 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 15-44-3635.pdf | |
| TDH35P33R0J | RES SMD 33 OHM 5% 35W DPAK | TDH35P33R0J.pdf |