| Manufacturer Part Number: | LHL08TB331K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Inductor 440mA 970 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08TB331K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08TB331K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 440mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 970 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08TB331K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08TB331K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08TB331K is new and unused, you can buy LHL08TB331K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08TB331K.
| EGXE630ELL470MJC5S | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | EGXE630ELL470MJC5S.pdf | |
| S103K75Y5PN6BK7R | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc | S103K75Y5PN6BK7R.pdf | |
| MKP1848C61090JK2 | 10µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.728" W (43.00mm x 18.50mm) | MKP1848C61090JK2.pdf | |
| MPLAD15KP43A | TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD | MPLAD15KP43A.pdf | |
| SIT1602AI-33-18S-40.000000Y | Oscillator | SIT1602AI-33-18S-40.000000Y.pdf | |
| SIT8008AC-71-18E-27.000000E | OSC XO 1.8V 27MHZ | SIT8008AC-71-18E-27.000000E.pdf | |
| JANTX2N6990 | TRANS 4NPN 50V 0.8A | JANTX2N6990.pdf | |
| SN74LVC06ARGYRG4 | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-VQFN (3.5x3.5) | SN74LVC06ARGYRG4.pdf | |
| MX6SWT-A1-R250-000CAA | LED Lighting XLamp® MX-6S White, Warm 2700K 20V 60mA 120° 2-SMD, Gull Wing Tabs | MX6SWT-A1-R250-000CAA.pdf | |
| 75-87428-12P | Circular Connector | 75-87428-12P.pdf | |
| FRCIR030-14S-1S-F80-T112 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | FRCIR030-14S-1S-F80-T112.pdf | |
| BACC63CT17D35SCH | BACC 55C 55#20 SKT PLUG OD CAD | BACC63CT17D35SCH.pdf | |
| 1714294 | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1714294.pdf |