| Manufacturer Part Number: | LHL08TB121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Inductor 700mA 360 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08TB121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08TB121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 700mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 360 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08TB121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08TB121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08TB121K is new and unused, you can buy LHL08TB121K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08TB121K.
| TE1309E | 100µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1309E.pdf | |
| C1608CH2A6R8D080AA | 6.8pF 100V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH2A6R8D080AA.pdf | |
| BFC238056123 | 0.012µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC238056123.pdf | |
| MKP386M547125YT6 | 4.7µF Film Capacitor 550V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 2.284" L x 1.378" W (58.00mm x 35.00mm) | MKP386M547125YT6.pdf | |
| SMF12A-HE3-08 | TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMF | SMF12A-HE3-08.pdf | |
| BA159DGP-E3/54 | DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL | BA159DGP-E3/54.pdf | |
| 5022R-563G | 56µH Unshielded Inductor 335mA 3 Ohm Max 2-SMD | 5022R-563G.pdf | |
| OUE8A380Y1 | Ultraviolet (UV) Emitter 375nm ~ 380nm 3.3V 100mA 18° TO-46-2 Lens Top Metal Can | OUE8A380Y1.pdf | |
| XPCWHT-L1-R250-005A9 | LED Lighting XLamp® XP-C White, Warm 2850K 3.2V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPCWHT-L1-R250-005A9.pdf | |
| TLW230A | LED Lamp Replacement White Bayonet (BA15D) 230VAC 0.787" Dia x 1.65" H (20mm x 42mm) | TLW230A.pdf | |
| MCR10EZPF1330 | RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZPF1330.pdf | |
| MCR18EZHF3163 | RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZHF3163.pdf | |
| 1722981114 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.138" (3.50mm) Through Hole Tin | 1722981114.pdf | |
| 15111005601000 | 100 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 15111005601000.pdf |