| Manufacturer Part Number: | LHL08TB120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Inductor 2.3A 44 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08TB120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08TB120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.3A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 44 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 16MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08TB120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08TB120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08TB120K is new and unused, you can buy LHL08TB120K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08TB120K.
| MAL210255472E3 | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210255472E3.pdf | |
| BFC238560102 | 1000pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC238560102.pdf | |
| 209-1-1-52-2-2-15 | CIR BRKR MAG-HYDR 15A 125VDC | 209-1-1-52-2-2-15.pdf | |
| MAX140CMH+D | Display Driver 3.5 Digit 44-MQFP (10x10) | MAX140CMH+D.pdf | |
| TMS320C6670XCYPA2 | IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA | TMS320C6670XCYPA2.pdf | |
| 70V7319S133BFI | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208CABGA | 70V7319S133BFI.pdf | |
| SA317MBDTRKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 500mA DPAK-3 | SA317MBDTRKG.pdf | |
| SH01S1203A | DCDC CONVERTER 3.3VOUT 1W | SH01S1203A.pdf | |
| VI-JWL-EW | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-JWL-EW.pdf | |
| TLRBP | BLANKING PANEL | TLRBP.pdf | |
| RJE73188004F1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJE73188004F1.pdf | |
| 3-647630-9 | 9 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 3-647630-9.pdf | |
| 1156780000 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1156780000.pdf | |
| RG2012P-682-D-T5 | RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012P-682-D-T5.pdf | |
| 768165191AP | RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC | 768165191AP.pdf |