| Manufacturer Part Number: | LHL08NB331K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Inductor 440mA 970 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08NB331K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08NB331K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 440mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 970 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08NB331K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08NB331K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08NB331K is new and unused, you can buy LHL08NB331K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08NB331K.
| 199D157X96R3E6V1E3 | 150µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V Radial 0.339" Dia (8.60mm) | 199D157X96R3E6V1E3.pdf | |
| 416F27122CDR | 27.12MHz ±20ppm Crystal 18pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F27122CDR.pdf | |
| 502KAD-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 8.9mA Enable/Disable | 502KAD-ABAF.pdf | |
| ER1641-181KP | 180nH Shielded Molded Inductor 1.3A 47 mOhm Max Axial | ER1641-181KP.pdf | |
| 8N4SV76BC-0116CDI | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0116CDI.pdf | |
| LTC2637IMS-HZ8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637IMS-HZ8#TRPBF.pdf | |
| MM74HC139M | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOIC | MM74HC139M.pdf | |
| S-80126ANMC-JCLT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80126ANMC-JCLT2U.pdf | |
| 350-80-151-00-013101 | 51 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 350-80-151-00-013101.pdf | |
| HIF3BAG-64PA-2.54DS(71) | 64 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | HIF3BAG-64PA-2.54DS(71).pdf | |
| 431503-25-0 | 25 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431503-25-0.pdf | |
| 9C06031A4700FKHFT | RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0603 | 9C06031A4700FKHFT.pdf | |
| CMF507K3200BHEB | RES 7.32K OHM 1/4W .1% AXIAL | CMF507K3200BHEB.pdf |