| Manufacturer Part Number: | LHL08NB271K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Unshielded Inductor 510mA 850 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08NB271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08NB271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 510mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 850 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08NB271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08NB271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08NB271K is new and unused, you can buy LHL08NB271K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08NB271K.
| ECE-T2GA821FA | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 202 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2GA821FA.pdf | |
| D100J20C0GH6VJ5R | 10pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | D100J20C0GH6VJ5R.pdf | |
| MKP385468160JPP4T0 | 0.68µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) | MKP385468160JPP4T0.pdf | |
| CD15ED510JO3F | 51pF Mica Capacitor 500V Radial 0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm) | CD15ED510JO3F.pdf | |
| TRME107K020R0035 | 100µF Molded Tantalum Capacitors 20V 2917 (7343 Metric) 35 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TRME107K020R0035.pdf | |
| DS1089LU-C29+ | IC ECONOSCILL 3.3V SS 8-USOP | DS1089LU-C29+.pdf | |
| S6E1B34G0AGV20000 | ARM® Cortex®-M0+ FM0+ S6E1B3 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 304KB (304K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | S6E1B34G0AGV20000.pdf | |
| THS6032CVFPRG4 | 2/0 Driver DSL 32-HLQFP (7x7) | THS6032CVFPRG4.pdf | |
| MC100EP446MNR4G | Data Management Interface 32-QFN (5x5) | MC100EP446MNR4G.pdf | |
| AS3729-BWLM | Handheld/Mobile Devices PMIC 16-WLCSP (1.62x1.62) | AS3729-BWLM.pdf | |
| SML-LXIL3333UPGC-TR | Green LED Indication - Discrete 3V 3333 (8585 Metric) | SML-LXIL3333UPGC-TR.pdf | |
| 2M801-009-01M10-5PA | M801 5C 5#16 PIN RECP OM | 2M801-009-01M10-5PA.pdf | |
| 329804 | ACCY CONN PLUG ASSEMBLY | 329804.pdf | |
| 1780309 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1780309.pdf |