| Manufacturer Part Number: | LHL08NB181K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Inductor 600mA 660 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08NB181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08NB181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 600mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 660 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08NB181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08NB181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08NB181K is new and unused, you can buy LHL08NB181K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08NB181K.
| MALREKE00AA210JM0K | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 11.94 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA210JM0K.pdf | |
| 12065C153KAT2A | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12065C153KAT2A.pdf | |
| VJ0805D201MXBAJ | 200pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D201MXBAJ.pdf | |
| 2907686 | CIR BRKR 13A 480VAC 125VDC | 2907686.pdf | |
| CZRF9V1B-HF | Zener Diode 9.1V 200mW ±3% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF9V1B-HF.pdf | |
| CK16084R7M-T | 4.7µH Unshielded Multilayer Inductor 60mA 585 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | CK16084R7M-T.pdf | |
| AD7684BRMZRL7 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | AD7684BRMZRL7.pdf | |
| NAU8820YG TR | Audio Interface 24 b I²S 32-QFN (5x5) | NAU8820YG TR.pdf | |
| IDT71V416L15PH | IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP | IDT71V416L15PH.pdf | |
| VI-JWY-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-JWY-MY-F4.pdf | |
| V48A12H500BN | CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W | V48A12H500BN.pdf | |
| 801-43-018-10-003000 | 18 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-43-018-10-003000.pdf | |
| 68046-226LF | 52 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 68046-226LF.pdf | |
| CRCW06034R30FKEAHP | RES SMD 4.3 OHM 1% 1/4W 0603 | CRCW06034R30FKEAHP.pdf |