| Manufacturer Part Number: | LHL06TB151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Inductor 170mA 1.7 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL06TB151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL06TB151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 170mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.268" Dia (6.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL06TB151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL06TB151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL06TB151K is new and unused, you can buy LHL06TB151K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL06TB151K.
| MXLP5KE28CA | TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO41 | MXLP5KE28CA.pdf | |
| HCC12DREF | CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET | HCC12DREF.pdf | |
| 1812R-822F | 8.2µH Unshielded Inductor 375mA 1.4 Ohm Max 2-SMD | 1812R-822F.pdf | |
| X9259US24Z-2.7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9259US24Z-2.7.pdf | |
| PIC24FJ16GA002-E/ML | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FJ16GA002-E/ML.pdf | |
| TRR03EZPF24R9 | RES SMD 24.9 OHM 1% 1/10W 0603 | TRR03EZPF24R9.pdf | |
| CTVP00RW-25-187PD-P35AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RW-25-187PD-P35AD.pdf | |
| D38999/26JD15JA-LC | CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT | D38999/26JD15JA-LC.pdf | |
| 09185207924 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole | 09185207924.pdf | |
| RC0100FR-074K32L | RES SMD 4.32K OHM 1% 1/32W 01005 | RC0100FR-074K32L.pdf | |
| RG2012P-6982-W-T1 | RES SMD 69.8KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012P-6982-W-T1.pdf | |
| RG3216N-5231-P-T1 | RES SMD 5.23KOHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216N-5231-P-T1.pdf | |
| 23J40RE | RES 40 OHM 3W 5% AXIAL | 23J40RE.pdf |