| Manufacturer Part Number: | LHL06NB221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Inductor 160mA 2.3 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL06NB221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL06NB221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 160mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.268" Dia (6.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL06NB221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL06NB221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL06NB221K is new and unused, you can buy LHL06NB221K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL06NB221K.
| VJ0402D4R7BLAAP | 4.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D4R7BLAAP.pdf | |
| C911U650JVSDCA7317 | 65pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U650JVSDCA7317.pdf | |
| AS168X-CB1G120 | CIR BRKR 12A 480VAC 65VDC | AS168X-CB1G120.pdf | |
| BDH107 | HANDLE PISTOL 2.6" RED/YELLOW | BDH107.pdf | |
| BM6033PQ | FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS | BM6033PQ.pdf | |
| SMCJ48A-13-F | TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC | SMCJ48A-13-F.pdf | |
| SMA5J24-E3/5A | TVS DIODE 24VWM 43VC SMA | SMA5J24-E3/5A.pdf | |
| GEC17DREH-S93 | CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET | GEC17DREH-S93.pdf | |
| VI-242-IV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VI-242-IV-F2.pdf | |
| MI-22W-MY | CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W | MI-22W-MY.pdf | |
| AIB6HDLA22-22SC | GT 4C 4#8 SKT PLUG | AIB6HDLA22-22SC.pdf | |
| OSTVO063251 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTVO063251.pdf | |
| TNPW040295R3BEED | RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 | TNPW040295R3BEED.pdf | |
| CRCW0603270RJNTB | RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW0603270RJNTB.pdf |