| Manufacturer Part Number: | LHL06NB151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Inductor 170mA 1.7 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL06NB151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL06NB151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 170mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.268" Dia (6.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL06NB151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL06NB151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL06NB151K is new and unused, you can buy LHL06NB151K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL06NB151K.
| 08055A821FAT4A | 820pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055A821FAT4A.pdf | |
| VJ0805D1R9BXXAJ | 1.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D1R9BXXAJ.pdf | |
| 100E330JW3600XT | 33pF 3600V (3.6kV) Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm) | 100E330JW3600XT.pdf | |
| P6KE6.8A-TB | TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL | P6KE6.8A-TB.pdf | |
| MBRF20100CT-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | MBRF20100CT-M3/4W.pdf | |
| V375B5C200B | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | V375B5C200B.pdf | |
| VI-JWY-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VI-JWY-IX-B1.pdf | |
| RC0201JR-07300RL | RES SMD 300 OHM 5% 1/20W 0201 | RC0201JR-07300RL.pdf | |
| KPSE02A12-10PA71 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KPSE02A12-10PA71.pdf | |
| KJB6T13W35SB | 22 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJB6T13W35SB.pdf | |
| 0387700317 | 17 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387700317.pdf | |
| AA2512FK-07470KL | RES SMD 470K OHM 1% 1W 2512 | AA2512FK-07470KL.pdf | |
| RG3216V-6650-B-T5 | RES SMD 665 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216V-6650-B-T5.pdf | |
| M55342E04B2E49RWS | RES SMD 2.49K OHM 1% 0.15W 1505 | M55342E04B2E49RWS.pdf |