| Manufacturer Part Number: | LHF15BB101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Inductor 2.9A 95 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHF15BB101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHF15BB101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LHF15BB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.9A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 95 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.906" (23.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHF15BB101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHF15BB101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHF15BB101K is new and unused, you can buy LHF15BB101K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHF15BB101K.
| EKMW421VSN561MA35S | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW421VSN561MA35S.pdf | |
| CL31C221JHFNFNE | 220pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C221JHFNFNE.pdf | |
| 04025A2R7DAT4A | 2.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025A2R7DAT4A.pdf | |
| CD4FD131FO3F | 130pF Mica Capacitor 500V Radial 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm) | CD4FD131FO3F.pdf | |
| V25S300P | VARISTOR 470V 22KA RADIAL | V25S300P.pdf | |
| CY14B108L-ZS20XIT | IC NVSRAM 8MBIT 20NS 44TSOP | CY14B108L-ZS20XIT.pdf | |
| VI-21Y-EY | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-21Y-EY.pdf | |
| VI-B3R-IW | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VI-B3R-IW.pdf | |
| VE-B4J-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-B4J-MY-F4.pdf | |
| RP73PF1J26R7BTDF | RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/6W 0603 | RP73PF1J26R7BTDF.pdf | |
| 1731090114 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 1731090114.pdf | |
| CRA06S04310K0JTA | RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0606 | CRA06S04310K0JTA.pdf |