| Manufacturer Part Number: | LFUSCD04065A |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9542 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SIC SCHOTTKY 650V 4A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LFUSCD04065A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LFUSCD04065A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 170µA @ 650V | |
| Capacitance @ Vr, F | 125pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LFUSCD04065A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LFUSCD04065A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of LFUSCD04065A is new and unused, you can buy LFUSCD04065A Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LFUSCD04065A.
| K471M15X7RF5UH5 | 470pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K471M15X7RF5UH5.pdf | |
| C0805C823M5UACTU | 0.082µF 50V Ceramic Capacitor Z5U 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C823M5UACTU.pdf | |
| ECQ-E12152JFB | 1500pF Film Capacitor 125V 1250V (1.25kV) Polyester, Metallized Radial 0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm) | ECQ-E12152JFB.pdf | |
| TLV2624ID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2624ID.pdf | |
| SN74AHC573N | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | SN74AHC573N.pdf | |
| FT24C32A-UMR-B | IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8MSOP | FT24C32A-UMR-B.pdf | |
| NCP6332CMTAATBG | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1.2A 8-WFDFN Exposed Pad | NCP6332CMTAATBG.pdf | |
| VI-J7N-CX-S | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-J7N-CX-S.pdf | |
| VE-BTY-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-BTY-MX-B1.pdf | |
| 10-214022-33S | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | 10-214022-33S.pdf | |
| 09694015272 | 27 (25 + 2 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 09694015272.pdf | |
| 103906-3 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 103906-3.pdf |