| Manufacturer Part Number: | LEMF2520T101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 40mA 5.5 Ohm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEMF2520T101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEMF2520T101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 40mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEMF2520T101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEMF2520T101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEMF2520T101K is new and unused, you can buy LEMF2520T101K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEMF2520T101K.
| MKP1841156636G | 560pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP1841156636G.pdf | |
| 0662002.ZRLL | FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD | 0662002.ZRLL.pdf | |
| JANTX1N6064A | TVS DIODE 94VWM 152VC DO13 | JANTX1N6064A.pdf | |
| 51810-004 | R/A REC POWERBLADE | 51810-004.pdf | |
| ECX-P35CM-62.500 | OSC 62.5MHZ 3.3V LVPECL SMD | ECX-P35CM-62.500.pdf | |
| CPC9909N | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) PWM Dimming 8-SOIC | CPC9909N.pdf | |
| VI-21R-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-21R-IX-B1.pdf | |
| 72-MDC-32ADC | I/O Controller Analog (G5 Only) and/or Digital I/O Modules | 72-MDC-32ADC.pdf | |
| H5CX-L8 AC100-240 | Programmable (Multi-Function) Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.001 Sec ~ 9999 Hrs Delay 5A @ 250VAC Socket | H5CX-L8 AC100-240.pdf | |
| D38999/26MJ20PC | 30 (26 + 4 Coax) Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26MJ20PC.pdf | |
| FN9244ES-6-06 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | FN9244ES-6-06.pdf | |
| 540-99-044-24-000000 | CONN SOCKET PLCC 44POS TIN-LEAD | 540-99-044-24-000000.pdf | |
| 102075 | CONN FERRULE W TYPE 20AWG WHITE | 102075.pdf | |
| OSTYK51219330 | 19 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK51219330.pdf |