| Manufacturer Part Number: | LEM2520TR56K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 325mA 750 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEM2520TR56K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEM2520TR56K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LEM(C)2520 Series 06/Mar/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 325mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 750 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 300MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEM2520TR56K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEM2520TR56K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEM2520TR56K is new and unused, you can buy LEM2520TR56K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEM2520TR56K.
| C1206C181G1GACTU | 180pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C181G1GACTU.pdf | |
| MKP385333200JIP2T0 | 0.033µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | MKP385333200JIP2T0.pdf | |
| 4163-0 | Banana Jack, Triple Connector Standard Banana Turret Black | 4163-0.pdf | |
| IDCP2218ER101M | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 520mA 700 mOhm Max Nonstandard | IDCP2218ER101M.pdf | |
| SC43B-390 | 39µH Unshielded Wirewound Inductor 660mA 587 mOhm Max Nonstandard | SC43B-390.pdf | |
| TM4C1231E6PMI7 | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | TM4C1231E6PMI7.pdf | |
| XIO2001ZAJ | PCI Express to PCI Translation Bridge Interface 144-NFBGA (7x7) | XIO2001ZAJ.pdf | |
| TL092CPSR | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SO | TL092CPSR.pdf | |
| REC3-0505SRW/H2/A/CTRL | CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT | REC3-0505SRW/H2/A/CTRL.pdf | |
| KJB6T9F35SAL | 6 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T9F35SAL.pdf | |
| 0022283257 | 25 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0022283257.pdf | |
| M55342H11B22E1RWS | RES SMD 22.1K OHM 1% 1/20W 0402 | M55342H11B22E1RWS.pdf | |
| RN55C8981BRE6 | RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C8981BRE6.pdf |