| Manufacturer Part Number: | LEM2520TR47K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470nH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 680 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEM2520TR47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEM2520TR47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LEM(C)2520 Series 06/Mar/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 350mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 680 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 350MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEM2520TR47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEM2520TR47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEM2520TR47K is new and unused, you can buy LEM2520TR47K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEM2520TR47K.
| B43504E2277M87 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 470 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2277M87.pdf | |
| HSC13DREI-S93 | CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND | HSC13DREI-S93.pdf | |
| SF5403-TAP | Diode Standard 300V 3A Through Hole SOD-64 | SF5403-TAP.pdf | |
| JAN1N4966DUS | Zener Diode 22V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JAN1N4966DUS.pdf | |
| 79FR47M | 470nH Unshielded Wirewound Inductor 330mA 560 mOhm Max Axial | 79FR47M.pdf | |
| 70T659S10BCI | IC SRAM 4.5MBIT 10NS 256CABGA | 70T659S10BCI.pdf | |
| L25J10RE | RES CHAS MNT 10 OHM 5% 25W | L25J10RE.pdf | |
| MS3106E32-2P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106E32-2P.pdf | |
| KPT6E22-21SDZ | 21 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT6E22-21SDZ.pdf | |
| 66-SSF-040-1-04 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 66-SSF-040-1-04.pdf | |
| M80-4652605 | 26 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG | M80-4652605.pdf | |
| 20021121-00088D8LF | 88 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 20021121-00088D8LF.pdf | |
| 1-104257-4 | 15 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 1-104257-4.pdf | |
| RCP0603B30R0JEC | RES SMD 30 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603B30R0JEC.pdf |