| Manufacturer Part Number: | LEM2520TR39K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390nH Unshielded Wirewound Inductor 375mA 650 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEM2520TR39K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEM2520TR39K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LEM(C)2520 Series 06/Mar/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 390nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 375mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 650 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 375MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEM2520TR39K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEM2520TR39K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEM2520TR39K is new and unused, you can buy LEM2520TR39K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEM2520TR39K.
| GJM0335C1E4R6CB01D | 4.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E4R6CB01D.pdf | |
| 06033J0R2ABTTR | 0.20pF Thin Film Capacitor 25V 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06033J0R2ABTTR.pdf | |
| MFU1206FF01000P100 | FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 1206 | MFU1206FF01000P100.pdf | |
| 213437-4 | CONN PLUG KIT 2INSERTS ARINC 404 | 213437-4.pdf | |
| 520L15HT16M3690 | 16.369MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 2mA | 520L15HT16M3690.pdf | |
| ADSP-BF512BBCZ-4F4 | IC DSP 16/32B 400MHZ 168CSBGA | ADSP-BF512BBCZ-4F4.pdf | |
| A3P1000-PQ208I | IC FPGA 154 I/O 208QFP | A3P1000-PQ208I.pdf | |
| PS2561BL1-1-W-A | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP | PS2561BL1-1-W-A.pdf | |
| V300B48M250B2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W | V300B48M250B2.pdf | |
| TVS06RK-11-99AC | TV 7C 7#20 PIN PLUG | TVS06RK-11-99AC.pdf | |
| HSCM-2GPH3-B1(61) | Fiber Optic Connector Housing Plug For HSC Ferrules | HSCM-2GPH3-B1(61).pdf | |
| QSH-060-01-L-D-A | 120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | QSH-060-01-L-D-A.pdf | |
| LCDX1-14DH-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 1 AWG 1/4 Stud | LCDX1-14DH-X.pdf |