| Manufacturer Part Number: | LEM2520TR27K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Unshielded Wirewound Inductor 420mA 560 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEM2520TR27K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEM2520TR27K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LEM(C)2520 Series 06/Mar/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 420mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 560 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 425MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEM2520TR27K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEM2520TR27K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEM2520TR27K is new and unused, you can buy LEM2520TR27K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEM2520TR27K.
| CGA1A2X7R1E102M030BA | 1000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2X7R1E102M030BA.pdf | |
| C931U101JUSDAAWL40 | 100pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | C931U101JUSDAAWL40.pdf | |
| TSM600-400F-2 | POLYSWITCH PTC RESET .400A | TSM600-400F-2.pdf | |
| LTC4090EDJC-5#PBF | Battery Power Management IC Lithium-Ion/Polymer 22-DFN (6x3) | LTC4090EDJC-5#PBF.pdf | |
| CNX_410_220_X02_4_1_18 | LED CBL ASSY 5MM 0.5W W/BK 18"LD | CNX_410_220_X02_4_1_18.pdf | |
| VE-B60-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-B60-CY-F4.pdf | |
| 97-3106A20-14P | AB 5C 3#12 2#8 PIN PLUG | 97-3106A20-14P.pdf | |
| JTPQ00RT-12-35S-023-LC | JT 22C 22#22D SKT RECP | JTPQ00RT-12-35S-023-LC.pdf | |
| DEMX5W1P0L4A191 | D-SUB STR COMBO M3 C NUT | DEMX5W1P0L4A191.pdf | |
| 1650620000 | Female Insert 10+Ground Position Screw | 1650620000.pdf | |
| 6-146293-4 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 6-146293-4.pdf | |
| RT0603BRE07137RL | RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRE07137RL.pdf | |
| ERJ-L12UF31MU | RES SMD 0.031 OHM 1% 1/2W 1812 | ERJ-L12UF31MU.pdf | |
| TNPW0805680KBEEN | RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805680KBEEN.pdf |