| Manufacturer Part Number: | LEM2520TR22K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220nH Unshielded Wirewound Inductor 430mA 520 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEM2520TR22K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEM2520TR22K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LEM(C)2520 Series 06/Mar/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 220nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 430mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 520 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 450MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEM2520TR22K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEM2520TR22K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEM2520TR22K is new and unused, you can buy LEM2520TR22K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEM2520TR22K.
| ECE-V0JA331P | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V0JA331P.pdf | |
| UPW1V470MEH | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V470MEH.pdf | |
| T95V335K020HZAL | 3.3µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V 1410 (3727 Metric) 3 Ohm 0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm) | T95V335K020HZAL.pdf | |
| 79F6R8K-TR-RC | 6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 175mA 2 Ohm Max Axial | 79F6R8K-TR-RC.pdf | |
| MAX149AEAP+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX149AEAP+T.pdf | |
| AMP02FS-REEL | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 16-SOIC | AMP02FS-REEL.pdf | |
| VI-B4M-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-B4M-IX-F3.pdf | |
| V110A12M400BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W | V110A12M400BL2.pdf | |
| SPFE240A25R | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 4-SIP | SPFE240A25R.pdf | |
| ERJ-6ENF37R4V | RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-6ENF37R4V.pdf | |
| AF0402FR-072K2L | RES SMD 2.2K OHM 1% 1/16W 0402 | AF0402FR-072K2L.pdf | |
| D38999/26JB98AC | CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN | D38999/26JB98AC.pdf | |
| 1629090000 | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | 1629090000.pdf | |
| RCP0603B43R0GS6 | RES SMD 43 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603B43R0GS6.pdf |