| Manufacturer Part Number: | LEM2520TR15K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150nH Unshielded Wirewound Inductor 480mA 420 mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEM2520TR15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEM2520TR15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LEM(C)2520 Series 06/Mar/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 150nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 480mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 420 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 550MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEM2520TR15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEM2520TR15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEM2520TR15K is new and unused, you can buy LEM2520TR15K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEM2520TR15K.
| B43254B1397M | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B1397M.pdf | |
| MSMCG7.0CA | TVS DIODE 7VWM 12VC DO215AB | MSMCG7.0CA.pdf | |
| RBC25DCMH | CONN EDGECARD 50POS .100 WW | RBC25DCMH.pdf | |
| ATMEGA325V-8AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA325V-8AU.pdf | |
| 3547H-1AA-103A | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 3 Turn Hybritron® 1W Solder Lug | 3547H-1AA-103A.pdf | |
| VE-20W-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W | VE-20W-EX-F2.pdf | |
| VE-BWV-IY | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-BWV-IY.pdf | |
| B07D992BZ2-0050 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 26.5VDC Coil Chassis Mount | B07D992BZ2-0050.pdf | |
| RHC2512FT7R50 | RES SMD 7.5 OHM 1% 2W 2512 | RHC2512FT7R50.pdf | |
| MS3102A40-10P | 29 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102A40-10P.pdf | |
| A-TB500-TL03SB | 3 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | A-TB500-TL03SB.pdf | |
| RG1005N-6651-D-T10 | RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005N-6651-D-T10.pdf | |
| RC1218DK-07360KL | RES SMD 360K OHM 1W 1812 WIDE | RC1218DK-07360KL.pdf | |
| 4416P-T02-103 | RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC | 4416P-T02-103.pdf |