| Manufacturer Part Number: | LD6835K/30HX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/30HX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/30HX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/30HX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/30HX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/30HX is new and unused, you can buy LD6835K/30HX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/30HX.
| ESMG6R3ELL223MM40S | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG6R3ELL223MM40S.pdf | |
| C0805X103K3RACTU | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) | C0805X103K3RACTU.pdf | |
| 337-056-524-802 | CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB | 337-056-524-802.pdf | |
| ST72F321AR6TA | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F321AR6TA.pdf | |
| SST26VF064BA-104I/SO | IC FLASH 64MBIT | SST26VF064BA-104I/SO.pdf | |
| PXF4012S05 | DC-DC CONVERTERS 5V 8A | PXF4012S05.pdf | |
| VI-BW1-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VI-BW1-CW-F3.pdf | |
| AA0402JR-0791KL | RES SMD 91K OHM 5% 1/16W 0402 | AA0402JR-0791KL.pdf | |
| KPT01F14-5SA71 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT01F14-5SA71.pdf | |
| SA3347/1 | Socket Contact 22-26 AWG Size 2.5mm Solder Cup Gold | SA3347/1.pdf | |
| SLW26R-5C7LF | 26 Position CIC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle | SLW26R-5C7LF.pdf | |
| 1508-3/4ST | 8 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Solder Lugs, Single | 1508-3/4ST.pdf | |
| RHC2512FT953R | RES SMD 953 OHM 1% 2W 2512 | RHC2512FT953R.pdf | |
| RG1608P-1652-C-T5 | RES SMD 16.5K OHM 1/10W 0603 | RG1608P-1652-C-T5.pdf | |
| CB5JB5R60 | RES 5.6 OHM 5W 5% CERAMIC WW | CB5JB5R60.pdf |