| Manufacturer Part Number: | LD6835K/29HX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/29HX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/29HX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.9V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/29HX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/29HX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/29HX is new and unused, you can buy LD6835K/29HX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/29HX.
| 1210GC471KAT1A | 470pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 1210GC471KAT1A.pdf | |
| TPSMB20HE3/5BT | TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMB | TPSMB20HE3/5BT.pdf | |
| RCM12DCWI | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | RCM12DCWI.pdf | |
| VLC6045T-3R3N | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 4.7A 20 mOhm Max Nonstandard | VLC6045T-3R3N.pdf | |
| MSP430F67641IPNR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F67641IPNR.pdf | |
| NHD-0224BZ-FL-YBW | Character LCD Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - Yellow/Green Parallel 116.00mm x 37.00mm x 13.50mm | NHD-0224BZ-FL-YBW.pdf | |
| 5-1472981-2 | RELAY TIME DELAY | 5-1472981-2.pdf | |
| TRR01MZPF4993 | RES SMD 499K OHM 1% 1/16W 0402 | TRR01MZPF4993.pdf | |
| CA3106E20-15PB | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E20-15PB.pdf | |
| 145846060000829+ | 60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 145846060000829+.pdf | |
| Y4073200R000Q9W | RES SMD 200 OHM 0.02% 0.3W 1206 | Y4073200R000Q9W.pdf | |
| MBA02040C6494FC100 | RES 6.49M OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C6494FC100.pdf |