| Manufacturer Part Number: | LD6835K/25PX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/25PX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/25PX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.5V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/25PX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/25PX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/25PX is new and unused, you can buy LD6835K/25PX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/25PX.
| VJ1210A562JBAAT4X | 5600pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm) | VJ1210A562JBAAT4X.pdf | |
| GEM36DRSI-S288 | CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND | GEM36DRSI-S288.pdf | |
| 445C22A20M00000 | 20MHz ±20ppm Crystal 10pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C22A20M00000.pdf | |
| NP90N055MUK-S18-AY | MOSFET N-CH 55V 90A TO-220 | NP90N055MUK-S18-AY.pdf | |
| 5SGXEB9R2H43I3N | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXEB9R2H43I3N.pdf | |
| VI-B3Z-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-B3Z-EY-F2.pdf | |
| ERJ-12SF2152U | RES SMD 21.5K OHM 1% 3/4W 2010 | ERJ-12SF2152U.pdf | |
| 910791 | CONN HOOD HA3 W/CLAMP | 910791.pdf | |
| RJHSEJ38CA4 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSEJ38CA4.pdf | |
| 960212-7102-AR | 12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 960212-7102-AR.pdf | |
| 91596-124LF | 24 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 91596-124LF.pdf | |
| 316010-2 | 20 Position Rectangular Housing Connector Plug Black | 316010-2.pdf | |
| 1847479 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1847479.pdf |