| Manufacturer Part Number: | LD6835K/22HX |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 300mA 4-HXSON (1x1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LD6835K/22HX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LD6835K/22HX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 06/Dec/2013 Multiple Devices 25/Dec/2013 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 2.2V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.24V @ 300mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 4-HXSON (1x1) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LD6835K/22HX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LD6835K/22HX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of LD6835K/22HX is new and unused, you can buy LD6835K/22HX NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LD6835K/22HX.
| B43504D2337M62 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 390 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504D2337M62.pdf | |
| IULK1-39775-17 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IULK1-39775-17.pdf | |
| JTEP-3-1REC4-30328-500 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JTEP-3-1REC4-30328-500.pdf | |
| FNC42060F2 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 20A 26-DIP Module | FNC42060F2.pdf | |
| SPM4015T-4R7M | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.8A 206.5 mOhm Max Nonstandard | SPM4015T-4R7M.pdf | |
| 8N4SV76EC-0036CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0036CDI8.pdf | |
| TMX320F28027PTA | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 48-LQFP (7x7) | TMX320F28027PTA.pdf | |
| V150B5E150B | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | V150B5E150B.pdf | |
| PT05A-22-36P(023) | 36 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT05A-22-36P(023).pdf | |
| 71-572531-98S | Circular Connector | 71-572531-98S.pdf | |
| C48-10R10-20S8-106 | 26500 2C 2#16 SKT RECP | C48-10R10-20S8-106.pdf | |
| 0760475002 | CONN STACKED SFP+ 2X5 200POS | 0760475002.pdf | |
| 3-1546700-5 | 17 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 3-1546700-5.pdf | |
| 1783940000 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through, Isolated Beige 12-22 AWG | 1783940000.pdf | |
| RNC55J5111FSR36 | RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55J5111FSR36.pdf |