| Manufacturer Part Number: | LAP02KR101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Inductor 44mA 12 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAP02KR101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAP02KR101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LA(L,N,P)02 Series 06/Mar/2012 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 44mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAP02KR101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAP02KR101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAP02KR101K is new and unused, you can buy LAP02KR101K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAP02KR101K.
| IULHK11-32907-4 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IULHK11-32907-4.pdf | |
| ESC13DRYI | CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD | ESC13DRYI.pdf | |
| BAV99_D87Z | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 70V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV99_D87Z.pdf | |
| SY100ELT23LZI-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY100ELT23LZI-TR.pdf | |
| MAX1956ETI+T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-TQFN (5x5) | MAX1956ETI+T.pdf | |
| RT6259ALGQW | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad | RT6259ALGQW.pdf | |
| VI-JN2-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W | VI-JN2-EZ.pdf | |
| 1-1755074-9 | RELAY TIME DELAY | 1-1755074-9.pdf | |
| 10-597160-46D | Pin Contact 20-24 AWG Size 16S Crimp Gold | 10-597160-46D.pdf | |
| DB25S1A7NA197 | DB 25S R/A MTL BRKT 4-40 NUT | DB25S1A7NA197.pdf | |
| RAVF162DJT270R | RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0606 | RAVF162DJT270R.pdf | |
| 4609X-101-184LF | RES ARRAY 8 RES 180K OHM 9SIP | 4609X-101-184LF.pdf |