| Manufacturer Part Number: | LAL04TB8R2K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µH Unshielded Inductor 530mA 520 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL04TB8R2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL04TB8R2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 8.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 530mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 520 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 80 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 25MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL04TB8R2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL04TB8R2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL04TB8R2K is new and unused, you can buy LAL04TB8R2K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL04TB8R2K.
| MME25-0071P1 | CONN RACK/PANEL 7POS 5A | MME25-0071P1.pdf | |
| FXO-HC730R-160 | 160MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 55mA Enable/Disable | FXO-HC730R-160.pdf | |
| EC103M3RP | SCR 600V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | EC103M3RP.pdf | |
| ADM691AR | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | ADM691AR.pdf | |
| SSP-LB12UW024K03 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Engine SunBritera Strip White, Cool Linear Light Strip, Plug and Play | SSP-LB12UW024K03.pdf | |
| AP8801EV1 | AP8801 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | AP8801EV1.pdf | |
| RER60F3R01RC02 | RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 5W | RER60F3R01RC02.pdf | |
| ERJ-1GNF2491C | RES SMD 2.49K OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GNF2491C.pdf | |
| AA1206FR-0710K7L | RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-0710K7L.pdf | |
| MS3102C32-6S | ER 23C 16 12 8 4 SKT RECP | MS3102C32-6S.pdf | |
| 10125836-03-001SP | 3 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.047" (1.20mm) | 10125836-03-001SP.pdf | |
| 1959341 | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1959341.pdf | |
| 3325-0-00-15-00-00-03-0 | Single Post Terminal Connector Through Hole Gold 0.025" (0.64mm) Dia | 3325-0-00-15-00-00-03-0.pdf | |
| RN55D8350FRE6 | RES 835 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D8350FRE6.pdf |