| Manufacturer Part Number: | LAL04TB271K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Unshielded Inductor 145mA 5.8 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL04TB271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL04TB271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 145mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL04TB271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL04TB271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL04TB271K is new and unused, you can buy LAL04TB271K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL04TB271K.
| 400BXC68MEFC18X25 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 400BXC68MEFC18X25.pdf | |
| CGA3E2NP02A121J080AA | 120pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2NP02A121J080AA.pdf | |
| 885012106009 | 0.68µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012106009.pdf | |
| 682MKP275K | 6800pF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | 682MKP275K.pdf | |
| T491A475K020AT | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 20V 1206 (3216 Metric) 4 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | T491A475K020AT.pdf | |
| SIT9001AI-43-33D6-7.62750Y | OSC XO 3.3V 7.6275MHZ SD 0.50% | SIT9001AI-43-33D6-7.62750Y.pdf | |
| IPB407N30NATMA1 | MOSFET N-CH TO263-3 | IPB407N30NATMA1.pdf | |
| IDT71V3557SA80BG8 | IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA | IDT71V3557SA80BG8.pdf | |
| VI-JTT-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-JTT-CX-F3.pdf | |
| 2701139 | - Management | 2701139.pdf | |
| ACC28DSXH | CONN EDGECARD 56POS .100" | ACC28DSXH.pdf | |
| CTV06RW-21-16HB | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-21-16HB.pdf | |
| 2M805-003-02NF10-13SA | M805 13C 13#23 SKT RECP OM | 2M805-003-02NF10-13SA.pdf | |
| TV07DZ-15-19SB-LC | TV 19C 19#20 SKT J/N RECP | TV07DZ-15-19SB-LC.pdf |