| Manufacturer Part Number: | LAL04TB180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 430mA 770 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL04TB180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL04TB180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 430mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 770 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL04TB180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL04TB180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL04TB180K is new and unused, you can buy LAL04TB180K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL04TB180K.
| GRM1885C1H6R8BA01D | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H6R8BA01D.pdf | |
| C937U360JYNDBAWL45 | 36pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | C937U360JYNDBAWL45.pdf | |
| MKT1822422066W | 0.22µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | MKT1822422066W.pdf | |
| CS3361YD14 | Automotive Alternator, 3-Phase PMIC 14-SOIC | CS3361YD14.pdf | |
| FP13031_LISA2-W-CLIP | Lens with Holder Clear 32° Wide Cree XT-E, Osram IR SFH-4715S | FP13031_LISA2-W-CLIP.pdf | |
| SR0805MR-7W100RL | RES SMD 100 OHM 20% 1/4W 0805 | SR0805MR-7W100RL.pdf | |
| ABM43DSEI-S37 | CONN EDGECARD 86POS .156" | ABM43DSEI-S37.pdf | |
| MS3100F14S-7SW | ER 3C 3#16S SKT RECP WALL | MS3100F14S-7SW.pdf | |
| HIF6-68PA-1.27DSA(71) | 68 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | HIF6-68PA-1.27DSA(71).pdf | |
| 890-70-023-10-002101 | 23 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 890-70-023-10-002101.pdf | |
| EXB-N8V432JX | RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 0804 | EXB-N8V432JX.pdf | |
| MNR14E0APJ184 | RES ARRAY 4 RES 180K OHM 1206 | MNR14E0APJ184.pdf | |
| 4816P-T02-561LF | RES ARRAY 15 RES 560 OHM 16SOIC | 4816P-T02-561LF.pdf | |
| RL07S152JRE6 | RES 1.5K OHM 1/4W 5% AXIAL | RL07S152JRE6.pdf |