| Manufacturer Part Number: | LAL04SK561K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Inductor 120mA 8.5 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL04SK561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL04SK561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 8.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL04SK561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL04SK561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL04SK561K is new and unused, you can buy LAL04SK561K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL04SK561K.
| 6643765-1 | CONN,SKT,TOP DRAWER | 6643765-1.pdf | |
| IXTR36P15P | MOSFET P-CH 150V 22A ISOPLUS247 | IXTR36P15P.pdf | |
| PM1608-330M-RC | 33µH Unshielded Wirewound Inductor 60mA 510 mOhm Max Nonstandard | PM1608-330M-RC.pdf | |
| 103R-330M | 33nH Unshielded Inductor 900mA 120 mOhm Max 2-SMD | 103R-330M.pdf | |
| 8N4QV01KG-0026CDI8 | VCXO IC 311.04MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0026CDI8.pdf | |
| SN74AHCT132DG4 | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | SN74AHCT132DG4.pdf | |
| TDE1898CFPT | IC DRIVER IPS 0.5A HISIDE 20-SOI | TDE1898CFPT.pdf | |
| XC6122E435ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E435ER-G.pdf | |
| MKRAWT-00-0000-0D0HG20E8 | LED Lighting XLamp® MK-R White, Warm 2700K 12V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MKRAWT-00-0000-0D0HG20E8.pdf | |
| 64YR20KLF | 20k Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Top Adjustment | 64YR20KLF.pdf | |
| HZZ00110-G | CONNECTOR FAST ON / SCREW TERM | HZZ00110-G.pdf | |
| CA3101E12S-3P | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3101E12S-3P.pdf | |
| TVS07RK-19-35A | TV 66C 66#22D PIN J/N RECP | TVS07RK-19-35A.pdf |