| Manufacturer Part Number: | LAL04SK180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 430mA 770 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL04SK180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL04SK180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 430mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 770 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL04SK180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL04SK180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL04SK180K is new and unused, you can buy LAL04SK180K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL04SK180K.
| TAJE108M004RNJ | 1000µF Molded Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 400 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TAJE108M004RNJ.pdf | |
| M39003/09-0202/TR | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 65 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0202/TR.pdf | |
| SN74LV393APWT | IC DUAL 4BIT BINRY COUNTR14TSSOP | SN74LV393APWT.pdf | |
| R1S-2412/H | CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT | R1S-2412/H.pdf | |
| MI-J5N-MZ-F3 | CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 25W | MI-J5N-MZ-F3.pdf | |
| AT0603DRE0712R7L | RES SMD 12.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 | AT0603DRE0712R7L.pdf | |
| TVP00RW-21-11JB-LC | TV 11C 11#12 SKT RECP | TVP00RW-21-11JB-LC.pdf | |
| DCMAK37PNMBK52 | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Crimp | DCMAK37PNMBK52.pdf | |
| A20710707R53AB | 7 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A20710707R53AB.pdf | |
| RN73C2B12K4BTDF | RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 | RN73C2B12K4BTDF.pdf |