| Manufacturer Part Number: | LAL04NA180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 430mA 770 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL04NA180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL04NA180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 430mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 770 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL04NA180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL04NA180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL04NA180K is new and unused, you can buy LAL04NA180K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL04NA180K.
| IELK1111-26042-1-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IELK1111-26042-1-V.pdf | |
| GBB65DHND | CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD | GBB65DHND.pdf | |
| 71V3556SA100BG8 | IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA | 71V3556SA100BG8.pdf | |
| MAX6193CESA+ | Series Voltage Reference IC ±0.33% 500µA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6193CESA+.pdf | |
| VI-J5X-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-J5X-MY-F1.pdf | |
| CRCW251239R0JNEG | RES SMD 39 OHM 5% 1W 2512 | CRCW251239R0JNEG.pdf | |
| 3282-8PG-318 | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | 3282-8PG-318.pdf | |
| 5-640431-4 | 24 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 18 AWG | 5-640431-4.pdf | |
| 351-10-128-00-003101 | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 351-10-128-00-003101.pdf | |
| 1-640250-7 | 17 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.156" (3.96mm) | 1-640250-7.pdf | |
| 3213179 | RBO 8-VS 2 | 3213179.pdf | |
| 1034530000 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 1034530000.pdf | |
| RT1210WRD07931RL | RES SMD 931 OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRD07931RL.pdf | |
| MC102821002J | RES SMD 10K OHM 5% 1.5W 5025 | MC102821002J.pdf | |
| SFR25H0001159FA500 | RES 11.5 OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR25H0001159FA500.pdf |