| Manufacturer Part Number: | LAL03VB560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 105mA 5.3 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03VB560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03VB560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 105mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03VB560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03VB560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03VB560K is new and unused, you can buy LAL03VB560K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03VB560K.
| 10YXG1500MEFCT810X23 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10YXG1500MEFCT810X23.pdf | |
| UP050CH391J-A-BZ | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0H Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050CH391J-A-BZ.pdf | |
| EMM10DTMH | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | EMM10DTMH.pdf | |
| RGM06DRST-S664 | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | RGM06DRST-S664.pdf | |
| TIBPAL20L8-15CNT | IMPACT-X™ PAL® Programmable Logic Device (PLD) IC 15ns 24-PDIP | TIBPAL20L8-15CNT.pdf | |
| RP-2409D | CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT | RP-2409D.pdf | |
| VE-J0D-IX | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-J0D-IX.pdf | |
| VI-B6K-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-B6K-MV-F3.pdf | |
| G6KU-2P-Y DC12 | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | G6KU-2P-Y DC12.pdf | |
| RT0603BRD07324KL | RES SMD 324K OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRD07324KL.pdf | |
| LJT06RE-23-35P-014 | LJT 100C 100#22D PIN PLUG | LJT06RE-23-35P-014.pdf | |
| TVPS00RF-21-11SC-LC | TV 11C 11#12 SKT RECP | TVPS00RF-21-11SC-LC.pdf | |
| 665310124022 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Tin | 665310124022.pdf | |
| AC05000001209JAC00 | RES 12 OHM 5W 5% AXIAL | AC05000001209JAC00.pdf |