| Manufacturer Part Number: | LAL03TB5R6K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 180mA 1.9 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03TB5R6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03TB5R6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 48MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03TB5R6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03TB5R6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03TB5R6K is new and unused, you can buy LAL03TB5R6K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03TB5R6K.
| C1005CH1H391K050BA | 390pF 50V Ceramic Capacitor CH 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005CH1H391K050BA.pdf | |
| 225P22494YD3 | 0.22µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 1.252" L x 0.560" W (31.80mm x 14.20mm) | 225P22494YD3.pdf | |
| ECQ-E6333JFB | 0.033µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial 0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm) | ECQ-E6333JFB.pdf | |
| SIT9002AC-18H25SX | 1MHz ~ 220MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 84mA Standby | SIT9002AC-18H25SX.pdf | |
| BCR 141S H6727 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 | BCR 141S H6727.pdf | |
| DS90CR483VJDX | 5.38Gbps Serializer 48 Input 8 Output 100-TQFP (14x14) | DS90CR483VJDX.pdf | |
| VI-B52-IX | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VI-B52-IX.pdf | |
| 97-3106B16S-5PX | AB 3C 3#16S PIN PLUG | 97-3106B16S-5PX.pdf | |
| 24-3551-10 | CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN | 24-3551-10.pdf | |
| T38148-02-0 | 2 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38148-02-0.pdf | |
| Y11213K97890T139R | RES SMD 3.9789K OHM 1/4W J LEAD | Y11213K97890T139R.pdf | |
| 9T06031A15R0FBHFT | RES SMD 15 OHM 1% 1/10W 0603 | 9T06031A15R0FBHFT.pdf | |
| RG1608P-151-B-T1 | RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608P-151-B-T1.pdf |