| Manufacturer Part Number: | LAL03TB560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 105mA 5.3 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03TB560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03TB560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 105mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03TB560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03TB560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03TB560K is new and unused, you can buy LAL03TB560K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03TB560K.
| CDV30FF471FO3 | MICA | CDV30FF471FO3.pdf | |
| TB-26.000MBD-T | 26MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | TB-26.000MBD-T.pdf | |
| C8051F006R | 8051 C8051F00x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFP (7x7) | C8051F006R.pdf | |
| AS3713-BQFP-00 | Handheld/Mobile Devices PMIC 56-QFN (7x7) | AS3713-BQFP-00.pdf | |
| SMPA-352CQ-ACTEL | Microsemi FPGAs - Socket Adapter | SMPA-352CQ-ACTEL.pdf | |
| ABC50DTBS | CONN EDGECARD 100POS .100" | ABC50DTBS.pdf | |
| MS3106A22-20P | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106A22-20P.pdf | |
| CA3100E18-20PBF80 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E18-20PBF80.pdf | |
| 97-3101A20-14SZ | AB 5C 3#12, 2#8 SKT RECP | 97-3101A20-14SZ.pdf | |
| 499786-6 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold-Palladium | 499786-6.pdf | |
| 433101-09-0 | 9 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 433101-09-0.pdf | |
| RCP1206W1K00JEB | RES SMD 1K OHM 5% 11W 1206 | RCP1206W1K00JEB.pdf |