| Manufacturer Part Number: | LAL03TB271K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Unshielded Inductor 65mA 19 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03TB271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03TB271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 65mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 19 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03TB271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03TB271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03TB271K is new and unused, you can buy LAL03TB271K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03TB271K.
| MAL209453331E3 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209453331E3.pdf | |
| BFC247962273 | 0.027µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm) | BFC247962273.pdf | |
| TPSMB16A | TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMB AEQ | TPSMB16A.pdf | |
| 416F27025IAR | 27MHz ±20ppm Crystal 10pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F27025IAR.pdf | |
| ATMEGA8535L-8AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA8535L-8AUR.pdf | |
| VI-JNN-MY | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-JNN-MY.pdf | |
| AQV252GAZ | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) | AQV252GAZ.pdf | |
| MCR03EZPJ470 | RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 | MCR03EZPJ470.pdf | |
| AT0402DRE0751R1L | RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRE0751R1L.pdf | |
| AFD57-18-32SY-6141 | 32 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | AFD57-18-32SY-6141.pdf | |
| CTVS06RF-15-19BC | CTV 19C 19#20 SKT PLUG | CTVS06RF-15-19BC.pdf | |
| 68798-110HLF | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68798-110HLF.pdf | |
| 1652040000 | CONN STRAIN RELIEF 8POS ORG | 1652040000.pdf | |
| OQ02A15100J0G | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ02A15100J0G.pdf |