| Manufacturer Part Number: | LAL03TB1R0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 270mA 800 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03TB1R0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03TB1R0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 270mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 800 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 150MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03TB1R0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03TB1R0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03TB1R0K is new and unused, you can buy LAL03TB1R0K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03TB1R0K.
| E36D251LPN202TCA5M | 2000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN202TCA5M.pdf | |
| MAL209527821E3 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 123 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209527821E3.pdf | |
| K102K10C0GF5TH5 | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K102K10C0GF5TH5.pdf | |
| AU105A472JA72A | 4700pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | AU105A472JA72A.pdf | |
| 194013-1 | PIN ASSY..070 | 194013-1.pdf | |
| EMM10DRTN | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | EMM10DRTN.pdf | |
| SIT1602BI-82-33E-32.768000Y | 32.768MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT1602BI-82-33E-32.768000Y.pdf | |
| MP9447GL-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5A 20-VFQFN Exposed Pad | MP9447GL-Z.pdf | |
| VE-J52-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-J52-IY-F4.pdf | |
| VI-B5W-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W | VI-B5W-IX-F4.pdf | |
| WPRT50AB-100RJB168 | RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W | WPRT50AB-100RJB168.pdf | |
| ECC55DPNS | CONN EDGECARD 110POS .100" | ECC55DPNS.pdf | |
| 0878980654 | 6 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0878980654.pdf | |
| 956222-2700-AR-PT | 22 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 956222-2700-AR-PT.pdf | |
| RG2012P-5230-W-T1 | RES SMD 523 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012P-5230-W-T1.pdf |