| Manufacturer Part Number: | LAL03TB180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 140mA 3.1 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03TB180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03TB180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 140mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03TB180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03TB180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03TB180K is new and unused, you can buy LAL03TB180K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03TB180K.
| 527R-02LFT | IC CLOCK SLICER ZD BUFFER 28SSOP | 527R-02LFT.pdf | |
| XC221A1200MR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-25 | XC221A1200MR.pdf | |
| 74ABT32D,118 | OR Gate IC 4 Channel 14-SO | 74ABT32D,118.pdf | |
| 25LC512T-M/SN | IC EEPROM 512KBIT | 25LC512T-M/SN.pdf | |
| VI-2NJ-IV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VI-2NJ-IV-F4.pdf | |
| CS3101A10SL-3P-004 | ER 3C 3#16S PIN RECP | CS3101A10SL-3P-004.pdf | |
| 2076 | JACK SCREW | 2076.pdf | |
| 951476-2011709-AR-PT | 76 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951476-2011709-AR-PT.pdf | |
| OSTOP140F00 | 14 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTOP140F00.pdf | |
| CRT0805-BY-2373ELF | RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 0805 | CRT0805-BY-2373ELF.pdf | |
| 9T12062A4421BAHFT | RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A4421BAHFT.pdf | |
| EXB-28V3R0JX | RES ARRAY 4 RES 3 OHM 0804 | EXB-28V3R0JX.pdf | |
| RSF1FB1R50 | RES MO 1W 1.5 OHM 1% AXIAL | RSF1FB1R50.pdf |