| Manufacturer Part Number: | LAL03TA8R2K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µH Unshielded Inductor 165mA 2.2 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03TA8R2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03TA8R2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 8.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 165mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 25MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03TA8R2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03TA8R2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03TA8R2K is new and unused, you can buy LAL03TA8R2K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03TA8R2K.
| B43508B5227M7 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5227M7.pdf | |
| 1V5KE150A | TVS DIODE 128VWM 207VC DO201AE | 1V5KE150A.pdf | |
| PR1004GL-T | Diode Standard 400V 1A Through Hole DO-41 | PR1004GL-T.pdf | |
| BCX71GE6327HTSA1 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 | BCX71GE6327HTSA1.pdf | |
| MB90497GPFM-G-133-BNDE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPFM-G-133-BNDE1.pdf | |
| 74ABT652CSC | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | 74ABT652CSC.pdf | |
| 74AHCU04BQ,115 | Inverter IC 6 Channel 14-DHVQFN (2.5x3) | 74AHCU04BQ,115.pdf | |
| MAX8877EZK29+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.84V 150mA TSOT-23-5 | MAX8877EZK29+T.pdf | |
| 252B203A60TA | POT JOYSTICK 20K OHM | 252B203A60TA.pdf | |
| VE-JNT-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VE-JNT-IX-F4.pdf | |
| VWRAS2-D48-D5-SIP | CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 2W | VWRAS2-D48-D5-SIP.pdf | |
| RT0402BRB073K24L | RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRB073K24L.pdf | |
| RG1005N-1581-W-T1 | RES SMD 1.58K OHM 1/16W 0402 | RG1005N-1581-W-T1.pdf | |
| RN55E1142BRSL | RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E1142BRSL.pdf |