| Manufacturer Part Number: | LAL03TA5R6K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 180mA 1.9 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LAL03TA5R6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LAL03TA5R6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LA | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 48MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LAL03TA5R6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LAL03TA5R6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LAL03TA5R6K is new and unused, you can buy LAL03TA5R6K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LAL03TA5R6K.
| SR205C104JAR | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR205C104JAR.pdf | |
| T95R226M050CSSL | 22µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 2824 (7260 Metric) 300 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R226M050CSSL.pdf | |
| IEGF62-39263-15-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGF62-39263-15-V.pdf | |
| GBB-8-R | FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB | GBB-8-R.pdf | |
| BZB84-C5V1,215 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1V 300mW ±5% SOT-23 (TO-236AB) | BZB84-C5V1,215.pdf | |
| VI-JTP-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-JTP-IY-S.pdf | |
| MCR18EZHJ132 | RES SMD 1.3K OHM 5% 1/4W 1206 | MCR18EZHJ132.pdf | |
| AIT6USBSB2-18-1SS-472 | ER 10C 10#16 SKT PLUG | AIT6USBSB2-18-1SS-472.pdf | |
| DF4-11PA-2R26 | 11 Position Individual Wires Connector Black IDC 26 AWG, Stranded Through Hole, Right Angle | DF4-11PA-2R26.pdf | |
| T38325-20-0 | 20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T38325-20-0.pdf | |
| CRCW201052R3FKTF | RES SMD 52.3 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW201052R3FKTF.pdf | |
| ERJ-1TNF2402U | RES SMD 24K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-1TNF2402U.pdf | |
| RN73C1J8R25BTDF | RES SMD 8.25 OHM 0.1% 1/16W 0603 | RN73C1J8R25BTDF.pdf | |
| CMF55265K26BHEB | RES 265.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF55265K26BHEB.pdf |