| Manufacturer Part Number: | GBPC1204W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9635 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 12A 400V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1204W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1204W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Through Hole Bridge Rectifiers | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 12A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1204W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1204W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1204W is new and unused, you can buy GBPC1204W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1204W.
| P2600SARP | SIDACTOR 220V SURGE SUP SMD | P2600SARP.pdf | |
| SRR1208-331KL | 330µH Shielded Wirewound Inductor 850mA 650 mOhm Max Nonstandard | SRR1208-331KL.pdf | |
| LFEC6E-4F484C | IC FPGA 224 I/O 484FBGA | LFEC6E-4F484C.pdf | |
| LM4051CIM3-ADJ/NOPB | Shunt Voltage Reference IC 10V ±0.5% 12mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4051CIM3-ADJ/NOPB.pdf | |
| REC5-2405DRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL-R | CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT | REC5-2405DRWZ/H2/A/M/SMD/CTRL-R.pdf | |
| LES015YJ | CONV DC-DC 24V IN 15V OUT PL 15W | LES015YJ.pdf | |
| RC1206JR-072K7L | RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206 | RC1206JR-072K7L.pdf | |
| GMC60DRYI-S93 | CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD | GMC60DRYI-S93.pdf | |
| D38999/26JC4SA-LC | CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT | D38999/26JC4SA-LC.pdf | |
| D38999/24JJ90PC-LC | CTV 46C MIXED PIN J/N RECP | D38999/24JJ90PC-LC.pdf | |
| 22-23-2111 | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 22-23-2111.pdf | |
| 995368 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | 995368.pdf | |
| CPF1206B576RE1 | RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 1206 | CPF1206B576RE1.pdf |