| Manufacturer Part Number: | GBPC1201W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9960 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 12A 100V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC1201W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC1201W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 12A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC1201W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC1201W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC1201W is new and unused, you can buy GBPC1201W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC1201W.
| W3A45C102MAT2A | 1000pF Isolated Capacitor 4 Array 50V X7R 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | W3A45C102MAT2A.pdf | |
| ECC40DTKH-S288 | CONN EDGECARD 80POS .100" | ECC40DTKH-S288.pdf | |
| 8N3SV76BC-0110CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0110CDI8.pdf | |
| 72V221L15J | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32PLCC | 72V221L15J.pdf | |
| RGS500 | 500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 75W Solder Lug | RGS500.pdf | |
| VI-2W2-MW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-2W2-MW-F3.pdf | |
| SSM2302Z-EVAL | SSM2302 - 2-Channel (Stereo) Output Class D Audio Amplifier Evaluation Board | SSM2302Z-EVAL.pdf | |
| 97-3107B24-22SY | AB 4C 4#8 SKT PLUG | 97-3107B24-22SY.pdf | |
| 0936010125 | Male Insert Gray 3+Ground Position Screw | 0936010125.pdf | |
| 1407728 | Male Insert 6+Ground Position Push In | 1407728.pdf | |
| 09185146324001 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole | 09185146324001.pdf | |
| 3314-2002 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 3314-2002.pdf | |
| 68786-203LF | 2 (1 x 2) Position Shunt Connector Blue Open Top 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT™ | 68786-203LF.pdf | |
| RN60C5902FR36 | RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C5902FR36.pdf |