| Manufacturer Part Number: | GBPC12005W |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE GPP 12A 50V GBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | GBPC12005W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-GBPC12005W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 12A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, GBPC-W | |
| Supplier Device Package | GBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | GBPC12005W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
GBPC12005W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of GBPC12005W is new and unused, you can buy GBPC12005W Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for GBPC12005W.
| C0402JB1C471K020BC | 470pF 16V Ceramic Capacitor JB 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402JB1C471K020BC.pdf | |
| DAC08CP | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | DAC08CP.pdf | |
| 10AS057N4F40E3SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1517-FCBGA (40x40) | 10AS057N4F40E3SG.pdf | |
| XR16M752IM48-F | IC UART FIFO 34B DUAL 48TQFP | XR16M752IM48-F.pdf | |
| W968D6DAGX7I TR | 256M PSRAM X16 ADP 133MHZ IND | W968D6DAGX7I TR.pdf | |
| XQDAWT-02-0000-00000HEF7 | LED Lighting XLamp® XQ-D White, Warm 3250K 3.1V 350mA 145° 2-SMD, No Lead | XQDAWT-02-0000-00000HEF7.pdf | |
| MKRAWT-00-0000-0D0HG230F | LED Lighting XLamp® MK-R White, Warm 3000K 4-Step MacAdam Ellipse 12V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MKRAWT-00-0000-0D0HG230F.pdf | |
| VI-B53-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VI-B53-IY-B1.pdf | |
| ECC60MMBN | CONN EDGECARD 120POS .100" | ECC60MMBN.pdf | |
| TV07RW-25-61S | 61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07RW-25-61S.pdf | |
| 10-562827-1S | Circular Connector | 10-562827-1S.pdf | |
| 1565359-5 | 60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 1565359-5.pdf | |
| 0395373317 | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395373317.pdf | |
| PLTT0805Z2462AGT5 | RES SMD 24.6KOHM 0.05% 1/4W 0805 | PLTT0805Z2462AGT5.pdf | |
| CMF554K7500FKEA70 | RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF554K7500FKEA70.pdf |