| Manufacturer Part Number: | FWX-450A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 450A 250VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWX-450A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWX-450A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWX | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 450A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 3.840" L (38.10mm x 97.54mm) | |
| Melting I²t | 22100 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWX-450A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWX-450A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWX-450A is new and unused, you can buy FWX-450A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWX-450A.
| 199D686X9025F7V1E3 | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial 0.378" Dia (9.60mm) | 199D686X9025F7V1E3.pdf | |
| 200686-4 | CONN STRAIN RELIEF 14POS SHORT | 200686-4.pdf | |
| 3-1393659-9 | CONN PLUG 48POS VERT SOLDER GRAY | 3-1393659-9.pdf | |
| XQAAWT-00-0000-00000L2F8 | LED Lighting Xlamp® XQ-A White, Warm 2850K 3V 175mA 100° 0606 (1616 Metric) | XQAAWT-00-0000-00000L2F8.pdf | |
| RC0603JR-07240RL | RES SMD 240 OHM 5% 1/10W 0603 | RC0603JR-07240RL.pdf | |
| ERJ-T06J360V | RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 0805 | ERJ-T06J360V.pdf | |
| ABM22DTKD | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | ABM22DTKD.pdf | |
| KJL0T17B26PNL | 26 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJL0T17B26PNL.pdf | |
| 0014562083 | 8 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26 AWG | 0014562083.pdf | |
| 92418-430HLF | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 92418-430HLF.pdf | |
| 430401-06-0 | 6 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430401-06-0.pdf | |
| 20020003-G081B01LF | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020003-G081B01LF.pdf | |
| RG2012P-8872-D-T5 | RES SMD 88.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012P-8872-D-T5.pdf |