| Manufacturer Part Number: | FWX-300A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 300A 250VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWX-300A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWX-300A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWX | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 300A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 3.840" L (38.10mm x 97.54mm) | |
| Melting I²t | 6000 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWX-300A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWX-300A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWX-300A is new and unused, you can buy FWX-300A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWX-300A.
| LMLZXK1-1RLS4-32446-75-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | LMLZXK1-1RLS4-32446-75-V.pdf | |
| 0385407408 | CONN RCPT 8POS IN-LINE SLDR | 0385407408.pdf | |
| SZBZX84C9V1ET1G | Zener Diode 9.1V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C9V1ET1G.pdf | |
| SN74AUC1G04DRLR | Inverter IC 1 Channel SOT-5 | SN74AUC1G04DRLR.pdf | |
| BR24T02F-WGE2 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOP8 | BR24T02F-WGE2.pdf | |
| TPS7A6633QDGNRQ1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 8-MSOP-PowerPad | TPS7A6633QDGNRQ1.pdf | |
| F10J400E | RES CHAS MNT 400 OHM 5% 10W | F10J400E.pdf | |
| RPC0805JT1M20 | RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 0805 | RPC0805JT1M20.pdf | |
| ABB10DHBN | CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD | ABB10DHBN.pdf | |
| 75-69236-7S | Circular Connector | 75-69236-7S.pdf | |
| BACC63CB10-5P10H | 5 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | BACC63CB10-5P10H.pdf | |
| 1808255 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.098" (2.50mm) 90°, Right Angle Surface Mount | 1808255.pdf | |
| RCP2512W120RJED | RES SMD 120 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512W120RJED.pdf | |
| RN65D3833FR36 | RES 383K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D3833FR36.pdf |