| Manufacturer Part Number: | FWX-225A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 225A 250VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWX-225A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWX-225A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWX | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 225A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 3.840" L (38.10mm x 97.54mm) | |
| Melting I²t | 3210 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWX-225A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWX-225A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWX-225A is new and unused, you can buy FWX-225A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWX-225A.
| VJ0402D330GXAAJ | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D330GXAAJ.pdf | |
| EGM10DTAN-S664 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | EGM10DTAN-S664.pdf | |
| MB156W-F | RECTIFIER BRIDGE 600V 15A MB-W | MB156W-F.pdf | |
| BZT52C16T-TP | Zener Diode 16V 100mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZT52C16T-TP.pdf | |
| NJU7094RB1-TE1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TVSP | NJU7094RB1-TE1.pdf | |
| S-8337ABIA-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8337ABIA-P8T1G.pdf | |
| Q16P2CZZRYG24AE | LED Panel Indicator Green, Red, Yellow Diffused 100° 24V Green, 24V Red, 24V Yellow 20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow Round with Domed Top, 10.00mm PC Pin | Q16P2CZZRYG24AE.pdf | |
| REC3-1215SRW/H2/C/M/SMD | CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT | REC3-1215SRW/H2/C/M/SMD.pdf | |
| MMF25SFRF1K8 | RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W MELF | MMF25SFRF1K8.pdf | |
| 2M803-003-02ZNU9-4SN | M803 4C 4#16 SKT RECP OM | 2M803-003-02ZNU9-4SN.pdf | |
| KJ0T14B5PN | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJ0T14B5PN.pdf | |
| 1060906200 | Fiber Optic Connector | 1060906200.pdf | |
| M55342K06B1E54RWSV | RES SMD 1.54K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342K06B1E54RWSV.pdf |