| Manufacturer Part Number: | FWX-150A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 150A 250VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWX-150A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWX-150A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWX | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 150A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 1.220" Dia x 3.130" L (30.99mm x 79.50mm) | |
| Melting I²t | 1620 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWX-150A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWX-150A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWX-150A is new and unused, you can buy FWX-150A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWX-150A.
| TPSD477M004R0045 | 470µF Molded Tantalum Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 45 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TPSD477M004R0045.pdf | |
| 3-1879062-0 | 1µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1206 (3216 Metric) 6 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 3-1879062-0.pdf | |
| HM2P07PDH311N9LF | MPAC 5R ST PF HDR | HM2P07PDH311N9LF.pdf | |
| 7V-16.000MAHJ-T | 16MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7V-16.000MAHJ-T.pdf | |
| ZXMN2B01FTA | MOSFET N-CH 20V 2.1A SOT23-3 | ZXMN2B01FTA.pdf | |
| ADS7250IRTET | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 16-WQFN (3x3) | ADS7250IRTET.pdf | |
| XC6124F725MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124F725MR-G.pdf | |
| VE-B7R-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-B7R-IX-F2.pdf | |
| JC6-P107-11 | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | JC6-P107-11.pdf | |
| Y149618K2000T0R | RES SMD 18.2K OHM 0.15W 1206 | Y149618K2000T0R.pdf | |
| CRCW0805196RFKTC | RES SMD 196 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805196RFKTC.pdf | |
| 9T04021A2432DAHF3 | RES SMD 24.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 | 9T04021A2432DAHF3.pdf | |
| MFP-25BRD52-4K7 | RES 4.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | MFP-25BRD52-4K7.pdf | |
| CP00151R200KE66 | RES 1.2 OHM 15W 10% AXIAL | CP00151R200KE66.pdf |