| Manufacturer Part Number: | FWPQ-450A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 450A 700VAC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWPQ-450A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWPQ-450A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWPQ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 450A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | - | |
| Mounting Type | - | |
| Package / Case | - | |
| Size / Dimension | - | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWPQ-450A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWPQ-450A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWPQ-450A is new and unused, you can buy FWPQ-450A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWPQ-450A.
| KLDR.100HXP | FUSE CRTRDGE 100MA 600VAC/300VDC | KLDR.100HXP.pdf | |
| RB063L-30TE25 | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount PMDS | RB063L-30TE25.pdf | |
| IRG4PF50WDPBF | IGBT 900V 51A 200W Through Hole TO-247AC | IRG4PF50WDPBF.pdf | |
| PE-0603CD151KTT | 150nH Unshielded Wirewound Inductor 280mA 920 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | PE-0603CD151KTT.pdf | |
| Z8F022APB020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F022APB020SG.pdf | |
| LT3509EDE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 700mA 14-WFDFN Exposed Pad | LT3509EDE#PBF.pdf | |
| 1432874-1 | Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable | 1432874-1.pdf | |
| PT04A14-5P-027 | PT 5C 5#16 PIN RECP | PT04A14-5P-027.pdf | |
| GTCL02R36-5S-025-LC | GT 4C 4#0 SKT RECP BOX | GTCL02R36-5S-025-LC.pdf | |
| TVP00DT-11-35JA-LC | TV 13C 13#22D SKT RECP | TVP00DT-11-35JA-LC.pdf | |
| 800-10-029-61-001000 | 29 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-029-61-001000.pdf | |
| CB50421007 | 10 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | CB50421007.pdf | |
| 3035085 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Gray 10-28 AWG | 3035085.pdf | |
| D55342E07B412ARWS | RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B412ARWS.pdf |