| Manufacturer Part Number: | FWP-900A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 900A 700VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWP-900A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWP-900A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 900A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | 700V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 3.500" Dia x 7.594" L (88.90mm x 192.89mm) | |
| Melting I²t | 91500 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWP-900A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWP-900A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWP-900A is new and unused, you can buy FWP-900A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWP-900A.
| GCM1885C2A7R9DA16D | 7.9pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C2A7R9DA16D.pdf | |
| B32620A5104K189 | 0.1µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized - Stacked Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | B32620A5104K189.pdf | |
| M550B757M075TT | 750µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 75V M55 Module 20 mOhm 2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm) | M550B757M075TT.pdf | |
| SIT8008BC-23-25E-100.000000E | OSC XO 2.5V 100MHZ OE | SIT8008BC-23-25E-100.000000E.pdf | |
| CDCVF25081PWRG4 | IC 1:8 3.3V PLL CLK-DRVR 16TSSOP | CDCVF25081PWRG4.pdf | |
| LTV-0501 | Optoisolator Transistor with Base Output 3750Vrms 1 Channel 8-SO | LTV-0501.pdf | |
| R0K561668S000BE | H8SX/1668 Renesas Starter Kit H8SX MCU 32-Bit H8SX Embedded Evaluation Board | R0K561668S000BE.pdf | |
| 7-1437453-4 | RELAY TIME DELAY | 7-1437453-4.pdf | |
| CA3102E32-8PBF80 | 30 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3102E32-8PBF80.pdf | |
| 20021831-04020T4LF | 20 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount | 20021831-04020T4LF.pdf | |
| 431303-12-0 | 12 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431303-12-0.pdf | |
| YC324-FK-07649RL | RES ARRAY 4 RES 649 OHM 2012 | YC324-FK-07649RL.pdf |