| Manufacturer Part Number: | FWP-500A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 500A 700VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWP-500A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWP-500A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 500A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | 700V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.500" Dia x 7.090" L (63.50mm x 180.09mm) | |
| Melting I²t | 45200 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWP-500A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWP-500A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWP-500A is new and unused, you can buy FWP-500A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWP-500A.
| YS4020 | PTC THERM OVER CURRENT PROTECT | YS4020.pdf | |
| LTC3421EUF#PBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.4V 1 Output 1A (Switch) 24-WFQFN Exposed Pad | LTC3421EUF#PBF.pdf | |
| VE-JW3-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VE-JW3-EW-S.pdf | |
| VE-25W-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-25W-EY-B1.pdf | |
| VI-2N0-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VI-2N0-IU-S.pdf | |
| MP8-2D-2L-1E-1L-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-2D-2L-1E-1L-00.pdf | |
| CORR-8BIT-XM-U2 | Lattice Programmable Products ispLeverCORE™ License | CORR-8BIT-XM-U2.pdf | |
| PT02CE-20-39P | 39 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | PT02CE-20-39P.pdf | |
| 85102R1418SW50L | 18 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | 85102R1418SW50L.pdf | |
| PE0S0DL6C | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | PE0S0DL6C.pdf | |
| 10-89-1126 | 12 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 10-89-1126.pdf | |
| 94611-132HLF | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 94611-132HLF.pdf | |
| PHP00805H1761BST1 | RES SMD 1.76K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H1761BST1.pdf | |
| RG1608V-3240-P-T1 | RES SMD 324 OHM 0.02% 1/10W 0603 | RG1608V-3240-P-T1.pdf |