| Manufacturer Part Number: | FWP-450A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 450A 700VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWP-450A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWP-450A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 450A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | 700V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.500" Dia x 7.090" L (63.50mm x 180.09mm) | |
| Melting I²t | 36400 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWP-450A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWP-450A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWP-450A is new and unused, you can buy FWP-450A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWP-450A.
| TC62 | 10µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 15.25 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC62.pdf | |
| 2045-09-BLF | GDT 90V 30% 10KA THROUGH HOLE | 2045-09-BLF.pdf | |
| 5862205202F | LED Lamp Replacement Blue Wedge (T10) 12V T - 3 1/4 | 5862205202F.pdf | |
| VE-24F-EV | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VE-24F-EV.pdf | |
| ADM00665 | MCP9600 - Temperature Sensor Evaluation Board | ADM00665.pdf | |
| KUL-11D15D-110 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VDC Coil Socketable | KUL-11D15D-110.pdf | |
| 88-569713-98P | LJTP02RE-13-98P-014 W/ PC CON | 88-569713-98P.pdf | |
| PT06A14-15P-476 | PT 15C 1#16,14#20 PIN PLUG | PT06A14-15P-476.pdf | |
| GTS06R-24-28P(A24)(025) | 24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | GTS06R-24-28P(A24)(025).pdf | |
| 1595220000 | DSTV TS 6-24 | 1595220000.pdf | |
| 5-1971874-3 | 9 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.236" (6.00mm) | 5-1971874-3.pdf |