| Manufacturer Part Number: | FWP-300A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 300A 700VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWP-300A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWP-300A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 300A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | 700V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.000" Dia x 5.090" L (50.80mm x 129.29mm) | |
| Melting I²t | 17600 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWP-300A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWP-300A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWP-300A is new and unused, you can buy FWP-300A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWP-300A.
| UP050RH180J-KEC | 18pF 50V Ceramic Capacitor R2H Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050RH180J-KEC.pdf | |
| IULK2-1REC4-25077-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IULK2-1REC4-25077-1.pdf | |
| 445I33S30M00000 | 30MHz ±30ppm Crystal Series 30 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 445I33S30M00000.pdf | |
| SIT3907AC-CF133NM-200.000000T | OSC XO 3.3V 200MHZ 25 PPM PR | SIT3907AC-CF133NM-200.000000T.pdf | |
| QK015L5 | TRIAC 1KV 15A TO220 | QK015L5.pdf | |
| LT1124AMPS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1124AMPS8#TRPBF.pdf | |
| AT88SC118-SH-CM-T | Security Companion Chip IC Networking and Communications 8-SOIC | AT88SC118-SH-CM-T.pdf | |
| AQV214SZ | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SOP (0.173", 4.40mm) | AQV214SZ.pdf | |
| 172195-4 | 1 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | 172195-4.pdf | |
| DBMMY13W3PA101 | 13 (10 + 3 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | DBMMY13W3PA101.pdf | |
| 824-22-055-00-001000 | 55 Position Spring Piston Connector Through Hole, Solder Cup | 824-22-055-00-001000.pdf | |
| ATX2R | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Red 14-24 AWG | ATX2R.pdf |